Wyposażenie kościołów

Meble sakralne i kościelne

wyposażenie kościoła

Tworzymy meble o charakterystycznych ornamentach i stylistyce, które dopasowane są do ich funkcji. Są to unikatowe projekty wyposażenia kościołów, które możecie Państwo znaleźć w wielu obiektach i instytucjach kościelnych. Meble sakralne firmy Ludwik Styl wykonane są z najlepszej jakości drewna, materiału, który niezależnie od epoki od zawsze doskonale wpisuje się w kościelne kanony piękna. Ze względu na wyjątkowy charakter wyposażenia obiektów sakralnych, naszym klientom w wielu przypadkach proponujemy najpierw renowację mebli kościelnych.

Meble sakralne

Na wyjątkową atmosferę kościelnego wnętrza składają się nie tylko majestatyczna architektura, wyjątkowe zdobienia i wielobarwne witraże. Uduchowiony klimat wnętrza kościoła to także kunsztownie rzeźbione i drewniane meble kościelne, które same w sobie bywają dziełami sztuki i zabytkami. Nasi stolarze ze szczególną precyzją wykonują nowe meble kościelne, wykorzystując w ich produkcji tradycyjne techniki, które nadają meblom niepowtarzalnego charakteru. Naszym klientom często jednak zalecamy renowację starych mebli kościelnych – materiał, z których są wykonane jest zwykle niezwykle odporny, więc renowacja takich mebli jak konfesjonały, czy klęczniki często jest bardziej rozsądnym wyjściem.

Krzyże drewniane rzeźbione

Krzyż to centralny element wyposażenia prezbiterium każdego kościoła, to także element pojawiający się w zakrystiach oraz na zewnątrz obiektów sakralnych. Klasycznie materiałem do ich tworzenia jest wysokiej jakości drewno – każdy z precyzyjnie rzeźbionych przez nas krzyży jest jedyny w swoim rodzaju. Projektujemy i rzeźbimy je na podstawie oczekiwań i wymiarów klientów.

Ławy kościelne

Ławy dla wiernych są stałym elementem wyposażenia kościoła. W wielu obiektach sakralnych zachowane są, jeszcze z epoki renesansu, ławy kolatorskie, na których osobne miejsce mieli darczyńcy kościoła. Wyróżniamy także stalle, czyli ławki przeznaczone przede wszystkim dla duchowieństwa – bogato dekorowane ławki kościelne ustawione w prezbiterium, często połączone z klęcznikami. Nasi doświadczeni stolarze podejmują się zarówno renowacji ław kościelnych, jak i stworzenia ławek według nowego, indywidualnego projektu.

Meble do zakrystii

Zakrystia to wyjątkowe miejsce, gdzie kapłani przygotowują się do celebracji liturgii. Przechowywane są tam szaty liturgiczne, naczynia i księgi. Aby zadbać o należyty w porządek w zakrystiach tradycyjnie wykorzystuje się meble drewniane. Bielizna kielichowa przechowywana jest w przygotowanej na to komodzie, naczynia liturgiczne (w tym kielich i patena) ustawiane są stoliku nazywanym kredencją. Odpowiednie meble sakralne, najczęściej dobierane na wymiar, dostosowane są m.in. do przechowywania szat liturgicznych, czy innych niezbędnych elementów wyposażenia kościoła, takich jak lawaterz.